Instalacje: grzewcze, wodne, kanalizacyjne, OZE – Jarocin, Pleszew, Krotoszyn, Środa Wielkopolska
  • Co zyskujesz dzięki kolektorom słonecznym?
    To pytanie interesuje i ciekawi nas najbardziej!
    - kliknij i dowiesz się wszystkiego.
  • Dotacja Hewalex Prosument 40%!
    Został uruchomiony specjalny program dotacji - ilość zestawów promocyjnych ograniczona. Kliknij i dowiedz się więcej.

  • To tylko kilka z naszych instalacji - kliknij i zobacz więcej!

Pytania, porady, pomoc

Kolektory słoneczne

Gdzie mogą być zamontowane kolektory?
Jak działa instalacja solarna?
Z jakimi źródłami ciepła mogą współpracować kolektory?
Jakie temperatury można osiągać w instalacji solarnej?
Jak pracują kolektory zimą?
Czy trzeba obsługiwać instalację podczas użytkowania?
Czy latem może zagotować się woda w zbiorniku?
Czy trzeba myć kolektory?
Dlaczego potrzebny jest tak duży zbiornik?
W jakim okresie roku można montować kolektory?
Czy płyn w kolektorach może zamarznąć?
Jaką rurą połączone są kolektory ze zbiornikiem?
Czy zbiornik solarny musi stać w kotłowni?
Ile kosztuje praca instalacji kolektorów słonecznych?
Co dzieje się z instalacją solarną w przypadku braku prądu w sieci?
Co dzieje się w instalacji gdy nikt nie pobiera wody przez kilka dni?
Czy potrzebna jest gotówka żeby założyć sobie kolektory?
Jaki podatek VAT trzeba zapłacić za zakup instalacji solarnej z montażem?
Czy instalacja kolektorów słonecznych wymaga serwisowania?
Jak długo powinna działać instalacja solarna?

 

Powietrzne pompy ciepła

Kiedy najlepiej zastosować powietrzną pompę ciepła?
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Gdzie możemy zlokalizować pompę?
Ile kosztuje praca powietrznej pompy ciepła do ogrzewania wody?

 


 

Gdzie mogą być zamontowane kolektory?

Panele możemy zamontować w dowolnym, niezacienionym miejscu – na każdego rodzaju dachu, elewacji, garażu lub na specjalnej konstrukcji na gruncie. Jedynym wymogiem jest odpowiednie ich ustawienie. Kolektory muszą być zwrócone w stroną południową, południowo wschodnią lub południowo zachodnią, oraz podniesione od poziomu pod kątem od 30° do 60°. Takie ustawienie zagwarantuje najlepsze uzyski instalacji i wykorzystanie energii słońca.
warunki-zabudowy-instalacji-solarnejPrzykładowe miejsca montażu kolektorów słonecznych

 

Jak działa instalacja solarna?

rys 2 acesolarsystems.orgPo pojawieniu się promieniowania słonecznego zamontowane kolektory przekazują uzyskane ciepło do czynnika roboczego – niezamarzającego roztworu glikolu znajdującego się w instalacji. Po wykryciu przez czujnik kolektorów temperatury, która jest wyższa niż temperatura wody w zbiorniku sterownik uruchamia pompę obiegową która transportuje nagrzany glikol do wężownicy zbiornika solarnego, która ogrzewa znajdującą się w nim wodę. Instalacja pracuje do momentu osiągnięcia maksymalnej zaprogramowanej temperatury zbiornika lub zaniku promieniowania słonecznego (gdy temperatura kolektorów spada poniżej temperatury wody w zbiorniku i mogłaby go wychładzać). Pompka obiegowa glikolu pracuje zawsze tylko wtedy, gdy temperatura na kolektorach jest wyższa niż temperatura na dole zbiornika. Zamieszczony obok schemat pomoże zobrazować działanie instalacji.

 

Z jakimi źródłami ciepła mogą współpracować kolektory?

Instalacja solarna może współpracować z każdym innym źródłem: pompą ciepła, kotłem stałopalnym, olejowym, gazowym jedno i dwu funkcyjnym, podgrzewaczem elektrycznym. Nasza firma oferuje kompleksową usługę integracji istniejącego źródła ciepła z kolektorami oraz pełnej automatyki sterowania całego systemu dla maksymalnych uzysków, bezobsługowości instalacji oraz komfortu użytkowania. 

 

Jakie temperatury można osiągać w instalacji solarnej?

Ważnym parametrem sprawności całej instalacji są temperatury wody uzyskiwane w zbiorniku. W okresie letnim sięgają nawet do 85°C (dla bezpiecznego osiągania tych temperatur zalecamy montaż stacji zmiękczania wody). Natomiast w słoneczne zimowe dni kolektory nagrzeją nam wodę do 30-40°C, ale niestety takich dni jest niewiele. Średnie temperatury uzyskiwane w instalacji w okresach przejściowych to ok. 45-60°C.

 

Jak pracują kolektory zimą?

W okresie zimowym, do ogrzewania wody użytkowej musi być zastosowane alternatywne źródło ciepła. Przez większość czasu, z powodu braku słońca i krótkiego dnia kolektory nie pracują. W momencie po pojawieniu się promieniowania, w mroźny dzień (-10, -15°C) instalacja pracuje. Po kilku słonecznych godzinach temperatura w zbiorniku dochodzi do 25, 30, a nawet 40°C, co znacznie odciąża dodatkowe źródło ciepła lub nawet w ogóle nie ma konieczności jego uruchomienia. Więcej o porównaniu kolektorów płaskich i próżniowych znajduje się TUTAJ.

wydajnosc_cieplna_kolektora1(www.watt.pl)

 

Czy trzeba obsługiwać instalację podczas użytkowania?

Instalacja solarna, podczas normalnego użytkowania, czyli gdy występuje codzienny pobór ciepłej wody nie wymaga żadnej obsługi, należy tylko od czasu do czasu kontrolować ciśnienie w instalacji, czy utrzymuje się na stałym poziomie. Dodatkowo możemy sprawdzać temperatury wody, np. w przypadku kilku pochmurnych dni, gdy może zajść potrzeba dogrzania wody innym źródłem ciepła.

 

Czy latem może zagotować się woda w zbiorniku?

Absolutnie nie. Każda instalacja solarna wyposażona jest w sterownik, który po osiągnięciu przez wodę w zbiorniku maksymalnej zaprogramowanej temperatury, nawet 85°C, wyłącza pompę solarną. W takim przypadku nie ma nigdy możliwości zagotowania zbiornika lub osiągnięcia przez niego niebezpiecznej temperatury. Jednak ze względu na wytrącanie się i odkładanie kamienia kotłowego w zbiorniku w temperaturze powyżej 60°C zalecamy montaż stacji zmiękczania wody, która znajduje się w naszej ofercie. W przeciwnym razie musimy w sterowniku ograniczyć podgrzewanie zbiornika do tej temperatury. Sterowniki solarne posiadają funkcję okresowego wygrzewu antybakteryjnego (podgrzewając wodę w zbiorniku powyżej 60°C)

 

Czy trzeba myć kolektory?

Mycie kolektorów nie jest wymagane, odbywa się to samoczynnie przez opady deszczu. Jeśli jednak jest taka możliwość, umycie ich powierzchni na pewno nie zaszkodzi.

 

Dlaczego potrzebny jest tak duży zbiornik?

Pojemności zbiorników solarnych zaczynają się od 200 litrów. Kolektory potrzebują dużego magazynu energii dlatego, że czas ich pracy ograniczony jest tylko do pory dnia i to też nie każdego. Dlatego wybierając zestaw solarny i pojemność zasobnika zawsze lepiej dobrać z lekkim nadmiarem, niż później miałoby zabraknąć ciepłej wody. Kotły konwencjonalne nie wymagają używania tak dużych zasobników, ponieważ ciepłą wodę możemy przygotować o dowolnej porze.

 

W jakim okresie roku można montować kolektory?

Instalacje solarne można zakładać cały rok, nawet w grudniu. Jedynym ograniczeniem jest śnieg i mróz w okresie zimowym. Montaż kolektorów w okresie jesienno zimowym również niesie za sobą dodatkowo inne korzyści: ze strony producentów kolektorów często pojawiają się promocje, a w przypadku instalacji w której stary zbiornik zamieniamy na nowy solarny dwuwężownicowy, uzyskujemy mniejsze straty ciepła wody ogrzewanej przez kocioł CO. 

 

Czy płyn w kolektorach może zamarznąć?

W naszych warunkach klimatycznych nie. Płyn solarny, czyli wodny roztwór glikolu propylenowego posiada temperaturę krystalizacji, a właściwie gęstnienia wynoszącą poniżej -25°C. Przy mrozach dochodzących nawet do -35°C (co z reguły jest krótkotrwałe) z kolektorami nie dzieje się nic złego.

 

 Jaką rurą połączone są kolektory ze zbiornikiem?

Do połączenia kolektorów z zasobnikiem solarnym używamy rury elastycznej ze stali nierdzewnej w otulinie HT odpornej na temperatury do 150°C. Dzięki zastosowaniu takiej rury zmniejszamy liczbę połączeń i ryzyko wycieków do minimum, rura przez całą długość jest w jednym odcinku.

 

Czy zbiornik solarny musi stać w kotłowni?

Nie, nie jest to konieczne. Pamiętajmy jednak o tym, że to jest najlepsze jego ustawienie, ponieważ długość rur do podłączenia kotła oraz wody jest najkrótsza. Jeśli zbiornik będzie stał na nieogrzewanym poddaszu ważne jest, żeby izolacja przyłączeń i rur była skuteczniejsza niż normalnie.  

 

Ile kosztuje praca instalacji kolektorów słonecznych?

Jednym kosztem jest prąd potrzebny do pracy pompy solarnej i sterownika. Maksymalny pobór prądu pompy to ok. 0,22A (50W).
Instalacja pracuje przez około 60% roku, przyjmijmy że jest to 8 miesięcy oraz że pompa działa przez 8 godzin dziennie, 30 dni w miesiącu.
8 miesięcy x 30 dni x 8 godzin = 1920 godzin

Przyjmijmy, że pompa pracuje cały czas z maksymalną mocą 50W:
1920h x 50W = 96000Wh = 96kWh
96kWh * 0,5zł/kWh = 48zł
Koszt pracy instalacji solarnej w ciągu roku nie powinien przekroczyć ok. 50zł i przy rosnących cenach energii nie będzie ulegał znaczącym zmianom.

 

Co dzieje się z instalacją solarną w przypadku braku prądu w sieci?

Jeżeli zanik prądu w sieci nastąpi w momencie kiedy instalacja nie pracowała, np. w nocy, spowoduje to tylko wyłączenie sterownika, który, gdy prąd się pojawi, samoczynnie się włączy powracając do wcześniejszych ustawień. Gdy prądu zabraknie kiedy świeci słońce, układ się zatrzyma i glikol w kolektorach zacznie nabierać temperatury. Jeśli będzie to na tyle krótkotrwała przerwa, że płyn nie zdąży się za bardzo nagrzać układ zacznie dalej pracować. Natomiast jeśli glikol nagrzeje się za mocno (długa przerwa) po pojawieniu się prądu pompa solarna nie załączy się w celu ochrony zbiornika i stacji solarnej przed zbyt wysoką temperaturą glikolu z kolektorów. Instalacja zacznie pracować dalej po samoczynnym ochłodzeniu paneli.

 

Co dzieje się w instalacji gdy nikt nie pobiera wody przez kilka dni?

Sterowniki solarne wyposażone są w tak zwaną funkcję urlopową. W okresie, gdy nie ma poboru ciepłej wody, włączamy tą funkcję, wtedy w nocy załącza się pompa solarna. Poprzez kolektory oraz straty w układzie zbiornik zostaje wychłodzony po to, żeby kolejnego dnia instalacja pracowała i nie było stanów przegrzania glikolu w instalacji. Problem ten dotyczy tylko kolektorów płaskich, w kolektorach próżniowych typu heat pipe, odwołując się do budowy kolektora, w momencie gdy zbiornik jest nagrzany do maksimum i w całym obiegu płynie gorący glikol, czynnik roboczy w rurce termosowej nie skrapla się u góry i nie powoduje dalszego przekazywania ciepła do instalacji.

 

Czy potrzebna jest gotówka żeby założyć sobie kolektory?

Decydując się na zakup kolektorów słonecznych na domek jednorodzinny lub wspólnotę mieszkaniową i korzystając z kredytu z dotacją koszty początkowe są minimalne (np. opłata za złożenie wniosku, prowizja do banku). Reszta kosztów pokryta jest z kredytu, który później zostanie pomniejszony o 45%.

 

Jaki podatek VAT trzeba zapłacić za zakup instalacji solarnej z montażem?

Jeśli kolektory montowane są na budynku mieszkalnym w którym powierzchnia użytkowa wynosi do 300m2 podatek wynosi 8%. Jeżeli w domu prowadzona jest działalność do 50% powierzchni użytkowej również możemy zastosować stawkę 8%. Jeśli działalność zajmuje powyżej połowy powierzchni użytkowej budynku obowiązuje nas stawka 23% podatku VAT. 

 

Czy instalacja kolektorów słonecznych wymaga serwisowania?

Niektóre firmy wymagają corocznego, oczywiście płatnego serwisu instalacji. W naszej firmie wymagany jest tylko przegląd instalacji co 5 lat wraz z wymianą płynu solarnego, gdyż traci z on czasem swoje właściwości temperaturowe oraz wymiana ochronnej anody magnezowej w zbiorniku najrzadziej co 18 miesięcy (wymiana anody to standardowa czynność która powinna być wykonywana przy każdym zbiorniku emaliowanym). Anodę magnezową można opcjonalnie zamienić na anodę tytanową (dostępną w naszej ofercie) która bezobsługowo powinna pracować przez co najmniej 8-10 lat.

 

Jak długo powinna działać instalacja solarna?

Dobrze założona instalacja, na sprawdzonych i niezawodnych produktach oraz odpowiednio serwisowana bez problemu będzie pracować przez minimum 20 lat. Do tego czasu nie powinien występować znaczący spadek sprawności układu.

 

 

 

Kiedy najlepiej zastosować powietrzną pompę ciepła?

W powietrzną pompę ciepła dobrze jest zainwestować wtedy, gdy nie ma możliwości montażu kolektorów lub zużycie wody rozłożone jest w taki sposób, że instalacja solarna nie przyniosłaby zamierzonego efektu – na przykład w tygodniu znikome, a podczas weekendu bardzo duże. Pompę możemy zamontować w pomieszczeniu lub na zewnątrz, zależnie od rodzaju. Pompa jest również alternatywą dla kolektorów jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne – początkowy koszt jest niższy, ale praca pompy jest droższa. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się również do podgrzewania basenów ze względu na to, że wymagane temperatury wody są stosunkowo niskie (ok. 26°C). Zwykle im więcej wody trzeba ogrzać, tym lepiej jest zastosować kolektory, ponieważ wzrasta tylko koszt inwestycji, zużycie prądu przez pompę lub pompy solarne jest nieodczuwalne, a przy pompie ciepła wzrasta i koszt inwestycji i dość zauważalnie zużycie prądu – większa sprężarka pobiera go stosunkowo więcej.

 

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Głównym elementem pompy jest sprężarka. W wyniku sprężania czynnika roboczego podnosi się jego temperatura. To ciepło, poprzez wymiennik przekazywane jest do wody użytkowej, centralnego ogrzewania lub basenu. Ochłodzony czynnik roboczy poddawany jest rozprężeniu w wyniku czego jeszcze bardziej ochładza się. Następnie poprzez ciepło zgromadzone w powietrzu z powrotem ogrzewa się, trafia do sprężarki i cykl jest powtarzany. Ważnym elementem sprawności pompy jest współczynnik COP który określa ile kWh energii cieplnej uzyskamy z 1 kWh energii elektrycznej. Gdy współczynnik COP = 3, z 1kWh pobranej z sieci energii elektrycznej uzyskamy 3kWh ciepła. Im wyższy współczynnik tym większa sprawność pompy, jednak jest on zależny od warunków pracy: temperatury otoczenia oraz końcowej temperatury ogrzewanego układu.  

 

Gdzie możemy zlokalizować pompę?

Zależnie od typu, pompa ciepła może stać wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Jeśli stawiamy ją poza budynkiem najlepiej wybrać część południową oraz należy pamiętać żeby jako czynnik w obiegu pompa – zasobnik zastosować niezamarzające medium, jak najbardziej może to być płyn solarny.

 

Ile kosztuje praca powietrznej pompy ciepła do ogrzewania wody?

Zużycie prądu przez pompę trudno wyliczyć, gdyż zależy od kilku czynników, takich jak temperatura powietrza zasysanego przez pompę, zadana temperatura wody, straty w układzie. Możemy jednak oszacować pewną wartość. Przyjmijmy że podgrzewamy 200l na dobę, do temperatury komfortu ciepłej wody pompą ciepła przez 6 miesięcy.

Zgodnie z WYKRESEM CWU (link do OSZCZĘDNOŚCI), podgrzanie 200l wody kosztuje około 1,28zł. Dla bezpieczeństwa powiększmy ten koszt o 20%
1,28 zł x 120% = 1,53 zł
1,53 zł x 30 dni x 6 miesięcy = 275 zł

Orientacyjnie koszt podgrzewania wody (użytkowej, nie basenowej) powietrzną pompą ciepła w tych 6 miesiącach nie powinien przekroczyć 300zł. Do obliczeń przyjęliśmy okres pół roku, kiedy pompa pracuje w odpowiednich dla niej warunkach (wyższa średnia temperatura powietrza), jednakże wartości w poszczególnych miesiącach mogą się od siebie znacznie różnić. Przy obliczaniu kosztów w skali kilku/kilkunastu lat musimy brać pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej.