Instalacje: grzewcze, wodne, kanalizacyjne, OZE – Jarocin, Pleszew, Krotoszyn, Środa Wielkopolska
  • Co zyskujesz dzięki kolektorom słonecznym?
    To pytanie interesuje i ciekawi nas najbardziej!
    - kliknij i dowiesz się wszystkiego.
  • Dotacja Hewalex Prosument 40%!
    Został uruchomiony specjalny program dotacji - ilość zestawów promocyjnych ograniczona. Kliknij i dowiedz się więcej.

  • To tylko kilka z naszych instalacji - kliknij i zobacz więcej!

Kolektory płaskie czy próżniowe (rurowe)?

Na rynku istnieją 2 główne grupy kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowe.
Kolektor płaski jest w swej budowie bardzo prosty. Pod szybą ze szkła hartowanego znajduje się absorber który pochłania on promieniowanie słońca, połączony z orurowaniem, w którym płynie niezamarzający czynnik roboczy (glikol). Pod spodem oraz na bokach znajduje się izolacja maksymalnie chroniąca przed stratami ciepła w momencie pracy kolektora. Wszystko umieszczone jest w aluminiowej obudowie.

budowa kolektora płaskiego

Kolektor próżniowy zbudowany jest z ułożonych równolegle szklanych rur w których panuje próżnia. Rury próżniowe przymocowane są do korpusu kolektora. Wewnątrz każdej z rur znajduje się absorber wraz z orurowaniem, w zależności od typu kolektora, rury w których bezpośrednio płynie glikol (direct flow) lub rurki termosowe (heat-pipe) które dopiero w korpusie kolektora łączą się z przewodem glikolowym.

direct flow  heat pipe

 

kolektor z przepływem bezpośrednim:

direct flow

 

kolektor typu heat pipe:

heat pipe

 

 Kolektory płaskie i próżniowe – porównanie.

porównanie pracy zimą

Kolektory próżniowe są lepsze jeśli chodzi o izolację od temperatury zewnętrznej, mają ją prawie idealną – straty ciepła są zredukowane do minimum. Daje to większe niż z kolektorów płaskich uzyski w miesiącach wiosennych i jesiennych. Natomiast gdy temperatura spada  poniżej 0, to co jest zaletą kolektora próżniowego staje się jego wadą – w przypadku pokrycia powierzchni rur szronem lub śniegiem, w momencie pojawienia się słońca kolektor próżniowy jest przez pewien czas wyłączony z pracy. Kolektor płaski w tym samym przypadku zaczyna pracować, ponieważ pod szybą znajduje się powietrze, które przekazuje ciepło z absorbera na szybę, topiąc szron czy lód. 

Kolektor płaski jest jednak bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Szklane rurki kolektora próżniowego są narażone na rozbicie w przypadku mocnego gradobicia, jednak nie miało to miejsca na kolektorach które proponujemy. W porównaniu cenowym tych dwóch typów kolektorów różnice nie są duże. Podsumowując te fakty: Dla ogrzewania wody użytkowej ze względu na doświadczenia wynikające z obserwacji pracy naszych kolektorów proponujemy panele płaskie. Natomiast do wspomagania ogrzewania, które odbywa się praktycznie tylko w miesiącach przejściowych, najlepiej zastosować kolektory próżniowe. W takiej instalacji, ich zaletą są mniejsze niż z kolektorów płaskich uzyski latem, co zabezpiecza instalację przed przegrzewaniem. Poniższy wykres przedstawia rozkład uzysków z dwóch typów kolektorów w skali roku: wydajnosc

(www.watt.pl)

Oczywiście każda instalacja traktowana jest indywidualnie i wybór kolektora będzie zależał od preferencji użytkownika, przeznaczenia instalacji i możliwości montażowych.